Kulinarne święto Trzech Króli w Toruniu!

6

STYCZNIA

Święto Trzech Króli

Mało kto wie, ale tradycja święta Trzech Króli w wielu kulturach zachodu wiąże się z kulinarnymi popisami mistrzów kuchni. Jaka to tradycja i czy wreszcie zawita również na polską ziemię?

Święto Objawienia Pańskiego, tradycyjnie nazywane świętem Trzech Króli obchodzone jest głównie poprzez procesje w wielu polskich miastach. Na zachodzie jednak całe rodziny i przyjaciele przy stole obchodzą je zgoła inaczej.

Galette des Rois, czyli Królewskie Ciasto we współczesnym wydaniu francuskim

Foto CC Wikimedia

O tych i innych kulinarnych
ciekawostkach publikujemy na Facebooku!
Polub nas!

<div class="fb-page" data-href="https://www.facebook.com/Kuranty/" data-tabs="\" data-width="300" data-height="70" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true"><blockquote cite="https://www.facebook.com/Kuranty/" class="fb-xfbml-parse-ignore"><a href="https://www.facebook.com/Kuranty/">Kuranty Toruń</a></blockquote></div>

Ciasto Trzech Króli

Wywodząca się z Francji tradycja pieczenia ciasta Trzech Króli (fr. galette des Rois) to swoista kulinarna ruletka. Wypiek z ciasta francuskiego nadziewanego migdałami ma bowiem ukryty w sobie kawałek porcelanowej figurki (tzw. Fèves).

Znalezienie figurki przez szczęśliwego smakosza oczywiście ma za sobą nieść szczęście, ale obecnie traktowane jest raczej jako zdobycz kolekcjonerska.

Przygotowane bowiem przez kucharzy figurki są łupem kolekcjonerskim, a osoby gromadzące te figurki doczekały się nawet własnego określenia w słowniku, fr. fabophile – nie znajdziemy polskiego odpowiednika tego słowa, ale w przybliżeniu oznacza ono “kolekcjonerzy figurek Trzech Króli”.

Byłeś już w restauracji Kuranty?
Wystaw nam recenzję!

<div id="TA_cdswritereviewlg536" class="TA_cdswritereviewlg"> <ul id="X8Dh0NV2S" class="TA_links Pl9u5b"> <li id="nC88iIijj" class="LiVoQAyV"> <a target="_blank" href="https://pl.tripadvisor.com/"><img src="https://pl.tripadvisor.com/img/cdsi/img2/branding/medium-logo-12097-2.png" alt="TripAdvisor"/></a> </li> </ul> </div> <script src="https://www.jscache.com/wejs?wtype=cdswritereviewlg&uniq=536&locationId=3199691&lang=pl&lang=pl&display_version=2"></script>

Cały świat je królewskie ciasto!

Tradycja wypiekania ciasta 6 stycznia nie wiąże się wyłącznie z Francją. Swoje odpowiedniki mają bowiem Katalończycy (tortell), Hiszpanie (ruscon), Amerykanie (king cake), ale też Portugalczycy, Meksykanie i Grecy (odpowiednio: bolo rei, rosca i vassilopita).

Warto również spróbować tego ciasta w Polsce (w wydaniu francuskim), dlatego przedstawiamy specjalną okazję w Restauracji Kuranty!

Do każdego zamówionego w Święto Trzech Króli posiłku dla co najmniej trzech osób serwujemy podwieczorek w postaci francuskiego galette des Rois!

Zapraszamy do zabawy całe rodziny, bo zabawa w znalezieniu figurek i nam przecież może przynieść szczęście na cały nadchodzący rok!

Zapraszamy na Ciasto Trzech Króli!

Rezerwuj stolik!

Zadzwoń pod 601 422 373

lub napisz do nas:

Poznaj nasze marki!

Gotujemy, ale używamy też ciasteczek Więcej informacji

Ciasteczka to pliki zapisywane na Twoim dysku - istnieją od zawsze, ale teraz musimy o nich Ciebie informować. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać - my dzięki nim wiemy np. ile osób odwiedziło naszą stronę. Ale nie uzyskujemy żadnych innych, potencjalnie drażliwych dla Ciebie danych.

Zamknij